NKK Switches MB2011SB1G01-EA
MB2011SB1G01-EA picture photo
Mfg. Part Number
MB2011SB1G01-EA
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
MB2011SB1G01-EA.pdf
Availability of MB2011SB1G01-EA
QUANTITY
MB2011SB1G01-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of MB2011SB1G01-EA
Internal Part NumberEIS-MB2011SB1G01-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelMB2011SB1G01-EA
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB2011SB1G01-EA
Related LinksMB2011S, MB2011SB1G01-EA Datasheet, NKK Switches Distributor
MB2011SB1G01-EA Details Description
Related parts for MB2011SB1G01-EA
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8DFN datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 30MM PNP datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
IC RCVR 21BIT CHAN LINK 48TSSOP datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 6 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
PV datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A 5SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf