CTS Electronic Components 766161103JPTR7
766161103JPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
766161103JPTR7
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161103JPTR7.pdf
Availability of 766161103JPTR7
QUANTITY
766161103JPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161103JPTR7
Internal Part NumberEIS-766161103JPTR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161103JPTR7
Related Links7661611, 766161103JPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161103JPTR7 Details Description
Related parts for 766161103JPTR7
GDT 600V -12%, +15% 5KA SMD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HTRS DISCRETE AND PACKAGED RTD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Surface Mount datasheet.pdf