CTS Electronic Components 766161124GP
766161124GP picture photo
Mfg. Part Number
766161124GP
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 120K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161124GP.pdf
Availability of 766161124GP
QUANTITY
766161124GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161124GP
Internal Part NumberEIS-766161124GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Series766
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161124GP
Related Links76616, 766161124GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161124GP Details Description
Related parts for 766161124GP
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 6NS 80QFP datasheet.pdf
COPPER LUG GRD 2HOLE 1/4" #6AWG datasheet.pdf
IC LASER DVR 300MHZ 5V 24QFN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 27MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf