CTS Electronic Components 766161512GPTR7
766161512GPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
766161512GPTR7
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 5.1K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161512GPTR7.pdf
Availability of 766161512GPTR7
QUANTITY
766161512GPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161512GPTR7
Internal Part NumberEIS-766161512GPTR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161512GPTR7
Related Links7661615, 766161512GPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161512GPTR7 Details Description
Related parts for 766161512GPTR7
IDC CABLE - MKC26K/MC26F/MPK26K datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 6COND 16AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IC WAVEFORM GEN PROG 10MSOP datasheet.pdf
STRIP GUIDE REAR datasheet.pdf
26500 4C 9#20 3#16 PIN RECP datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz 8-Channel D/A Converter  IC datasheet.pdf