CTS Electronic Components 766161513GPTR13
766161513GPTR13 picture photo
Mfg. Part Number
766161513GPTR13
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 51K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161513GPTR13.pdf
Availability of 766161513GPTR13
QUANTITY
766161513GPTR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161513GPTR13
Internal Part NumberEIS-766161513GPTR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161513GPTR13
Related Links7661615, 766161513GPTR13 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161513GPTR13 Details Description
Related parts for 766161513GPTR13
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE CR VERT datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 50POS 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 120MM 24-240VAC datasheet.pdf