CTS Electronic Components 766161560GPTR13
766161560GPTR13 picture photo
Mfg. Part Number
766161560GPTR13
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 56 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161560GPTR13.pdf
Availability of 766161560GPTR13
QUANTITY
766161560GPTR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161560GPTR13
Internal Part NumberEIS-766161560GPTR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161560GPTR13
Related Links7661615, 766161560GPTR13 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161560GPTR13 Details Description
Related parts for 766161560GPTR13
FAN AXIAL 25X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP Chip Async Single 3.3V 256K x 16 Memory NEW Stocks datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC CLOCK MOD SS 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf