CTS Electronic Components 766161683GP
766161683GP picture photo
Mfg. Part Number
766161683GP
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 68K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161683GP.pdf
Availability of 766161683GP
QUANTITY
766161683GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161683GP
Internal Part NumberEIS-766161683GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Series766
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161683GP
Related Links76616, 766161683GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161683GP Details Description
Related parts for 766161683GP
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED SHWO 3W HI PWR YELLOW SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf