CTS Electronic Components 768161104GP
768161104GP picture photo
Mfg. Part Number
768161104GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 100K OHM 16SOIC
Datasheet Download
768161104GP.pdf
Availability of 768161104GP
QUANTITY
768161104GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768161104GP
Internal Part NumberEIS-768161104GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information76816 Series Material Declaration
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series768
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768161104GP
Related Links76816, 768161104GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768161104GP Details Description
Related parts for 768161104GP
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220AB datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR OCTAL 20-TQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf