CTS Electronic Components 768161181GP
768161181GP picture photo
Mfg. Part Number
768161181GP
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 180 OHM 16SOIC
Datasheet Download
768161181GP.pdf
Availability of 768161181GP
QUANTITY
768161181GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768161181GP
Internal Part NumberEIS-768161181GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information76816 Series Material Declaration
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Series768
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)180
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768161181GP
Related Links76816, 768161181GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768161181GP Details Description
Related parts for 768161181GP
BATTERY PACK 8.4V 800 MAH NICAD datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS60A/ AE60G / APR60A datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 8POS 0.250 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 160MA 1.8 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf