CTS Electronic Components 768163201GP
768163201GP picture photo
Mfg. Part Number
768163201GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 200 OHM 16SOIC
Datasheet Download
768163201GP.pdf
Availability of 768163201GP
QUANTITY
768163201GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768163201GP
Internal Part NumberEIS-768163201GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information76816 Series Material Declaration
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Series768
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)200
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768163201GP
Related Links76816, 768163201GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768163201GP Details Description
Related parts for 768163201GP
SENSOR MAG SPST OPENED THREADED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH KNOB FLUTED 0.626" PKE datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
CLEANER DEGRSR ADHSV RMVL 5 GAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC XO 2.0480MHZ CMOS SMD datasheet.pdf