FFF 77311-424-12LF
77311-424-12LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-424-12LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS VERT .100 TIN
Datasheet Download
77311-424-12LF.pdf
Availability of 77311-424-12LF
QUANTITY
77311-424-12LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-424-12LF
Internal Part NumberEIS-77311-424-12LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.266" (6.75mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-424-12LF
Related Links77311-4, 77311-424-12LF Datasheet, FFF Distributor
77311-424-12LF Details Description
Related parts for 77311-424-12LF
IC MCU 8/16BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR 68POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT. PVC RAMP TRIM datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RECEPTACLE 16-WAY, 8X LED 660NM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SMT 8P8C NO SHIELD 1 PORT datasheet.pdf
36 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf