Bourns Inc. 79F151K-RC
79F151K-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F151K-RC
Brief Description
FIXED IND 150UH 39MA 16 OHM TH
Datasheet Download
79F151K-RC.pdf
Availability of 79F151K-RC
QUANTITY
79F151K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F151K-RC
Internal Part NumberEIS-79F151K-RC
FamilyFixed Inductors
Series79F
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating39mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79F151K-RC
Related Links79F15, 79F151K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
79F151K-RC Details Description
Related parts for 79F151K-RC
SWITCH DIP EXT ACTUATOR 10POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PPMU DUAL SPI 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 670MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf