Bourns Inc. 79F180K-RC
79F180K-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F180K-RC
Brief Description
FIXED IND 18UH 140MA 3.1 OHM TH
Datasheet Download
79F180K-RC.pdf
Availability of 79F180K-RC
QUANTITY
79F180K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F180K-RC
Internal Part NumberEIS-79F180K-RC
FamilyFixed Inductors
Series79F
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.1 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79F180K-RC
Related Links79F18, 79F180K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
79F180K-RC Details Description
Related parts for 79F180K-RC
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8MSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 100V TTL 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf