Bourns Inc. 79F331K-RC
79F331K-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F331K-RC
Brief Description
FIXED IND 330UH 25MA 30 OHM TH
Datasheet Download
79F331K-RC.pdf
Availability of 79F331K-RC
QUANTITY
79F331K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F331K-RC
Internal Part NumberEIS-79F331K-RC
FamilyFixed Inductors
Series79F
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating25mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant4.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79F331K-RC
Related Links79F33, 79F331K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
79F331K-RC Details Description
Related parts for 79F331K-RC
IC ADC 12BIT 10MSPS SAMPL 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123F datasheet.pdf
FAN KIT 120MM GRY/BEIG 230V 5PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 10 OHM 175W datasheet.pdf