| Internal Part Number | EIS-79FR22M-TR-RC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 79F Series 28/Nov/2011 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 79F | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 220nH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 400mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 400 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 150MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm) | |