TXC CORPORATION 7B-11.0592MAAJ-T
7B-11.0592MAAJ-T picture photo
Mfg. Part Number
7B-11.0592MAAJ-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
7B-11.0592MAAJ-T.pdf
Availability of 7B-11.0592MAAJ-T
QUANTITY
7B-11.0592MAAJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7B-11.0592MAAJ-T
Internal Part NumberEIS-7B-11.0592MAAJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series7B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7B-11.0592MAAJ-T
Related Links7B-11.05, 7B-11.0592MAAJ-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7B-11.0592MAAJ-T Details Description
Related parts for 7B-11.0592MAAJ-T
IC MUX/DEMUX 8X1 16VQFN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.5V CMOS SSOP3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
19+19 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 15ppm 12pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf