TXC CORPORATION 7C-27.000MDB-T
7C-27.000MDB-T picture photo
Mfg. Part Number
7C-27.000MDB-T
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7C-27.000MDB-T.pdf
Availability of 7C-27.000MDB-T
QUANTITY
7C-27.000MDB-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7C-27.000MDB-T
Internal Part NumberEIS-7C-27.000MDB-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7C-27.000MDB-T
Related Links7C-27.0, 7C-27.000MDB-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7C-27.000MDB-T Details Description
Related parts for 7C-27.000MDB-T
OSC XO 6.144MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL 15GOLD SMD datasheet.pdf
IC VOLTAGE DETECT 2.7V 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf