| Internal Part Number | EIS-800-1.00-17P-BL-00250 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Cable Assemblies | |
| Family | Power, Line Cables | |
| Series | - | |
| Style | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | |
| 1st Connector | AS3112 | |
| 2nd Connector | IEC 320-C13 | |
| Number of Conductors | 3 | |
| Cord Type | GTSA3G1.0 | |
| Wire Gauge | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| Length | 8.2' (2.5m) | |
| Approval Marks | - | |
| Approved Countries | - | |
| Color | Black | |
| Voltage Rating | 250V | |
| Current Rating | 10A | |
| Operating Temperature | 60°C | |