CNC Tech 800-14-24D-RE-0003F
800-14-24D-RE-0003F picture photo
Mfg. Part Number
800-14-24D-RE-0003F
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
PWR CORD 15A 250V 14AWG RED 3'
Datasheet Download
800-14-24D-RE-0003F.pdf
Availability of 800-14-24D-RE-0003F
QUANTITY
800-14-24D-RE-0003F Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-14-24D-RE-0003F
Internal Part NumberEIS-800-14-24D-RE-0003F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
Series-
StyleMale Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st ConnectorIEC 320-C14
2nd ConnectorIEC 320-C19
Number of Conductors3
Cord TypeSJT
Wire Gauge14 AWG
ShieldingUnshielded
Length3.00' (914.4mm)
Approval MarksCSA, cUL, UL
Approved CountriesCanada, United States
ColorRed
Voltage Rating250V
Current Rating15A
Operating Temperature105°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-14-24D-RE-0003F
Related Links800-14-24, 800-14-24D-RE-0003F Datasheet, CNC Tech Distributor
800-14-24D-RE-0003F Details Description
Related parts for 800-14-24D-RE-0003F
DIODE GEN PURP 100V 12A DO203AA datasheet.pdf