| Internal Part Number | EIS-800-18-0OD-GR-0006F | |
| Standard Package | 100 | |
| Cord Type | SJT | |
| Wire Gauge | 18 AWG | |
| Shielding | Unshielded | |
| Length | 6.0' (1.83m) | |
| Approval Marks | CSA, cUL, UL | |
| Approved Countries | Canada, United States | |
| Color | Gray | |
| Voltage Rating | 125V | |
| Current Rating | 10A | |
| Operating Temperature | 105°C | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 800-18-0OD-GR-0006F | |
| Related Links | 800-18-0O, 800-18-0OD-GR-0006F Datasheet, CNC Tech Distributor | |
 | 644694-7 | CONN HEADER RTANG 7POS .100 TIN | datasheet.pdf | |