| Internal Part Number | EIS-800-V3-007-40-001191 | |
| RoHS Information | RoHS Declaration | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Number of Positions | 7 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Contact Mating Length | 0.191" (4.85mm) | |