Preci-Dip 800-V3-010-30-001191
800-V3-010-30-001191 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-010-30-001191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-010-30-001191.pdf
Availability of 800-V3-010-30-001191
QUANTITY
800-V3-010-30-001191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-010-30-001191
Internal Part NumberEIS-800-V3-010-30-001191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package550
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-010-30-001191
Related Links800-V3-010, 800-V3-010-30-001191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-010-30-001191 Details Description
Related parts for 800-V3-010-30-001191
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ADAPTER ZIF 8/18/20 PIN datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 40POS .100 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 750W 200V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 108 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf