Preci-Dip 800-V3-016-32-002101
800-V3-016-32-002101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-016-32-002101
Brief Description
CONN HDR 16POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-016-32-002101.pdf
Availability of 800-V3-016-32-002101
QUANTITY
800-V3-016-32-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-016-32-002101
Internal Part NumberEIS-800-V3-016-32-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package200
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-016-32-002101
Related Links800-V3-016, 800-V3-016-32-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-016-32-002101 Details Description
Related parts for 800-V3-016-32-002101
FUSE USB RESETTABLE 1.20A HOLD datasheet.pdf
SENSOR SWITCH LOGIC SLOTTED OPT datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf