Preci-Dip 800-V3-037-40-001101
800-V3-037-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-037-40-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 37POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-037-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-037-40-001101
QUANTITY
800-V3-037-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-037-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-037-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions37
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-037-40-001101
Related Links800-V3-037, 800-V3-037-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-037-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-037-40-001101
IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 12POS 24V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 20-WLP datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
40 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf