Preci-Dip 800-V3-042-40-001101
800-V3-042-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-042-40-001101
Brief Description
CONN HDR 42POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-042-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-042-40-001101
QUANTITY
800-V3-042-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-042-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-042-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions42
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-042-40-001101
Related Links800-V3-042, 800-V3-042-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-042-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-042-40-001101
CAP CER 0.047UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM T/H AU 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 14UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
OSC OCXO 49.152MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
5 V CATV Line Driver Fine Step Output Power Control IC datasheet.pdf