Preci-Dip 800-V3-045-20-001101
800-V3-045-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-045-20-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 45POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-045-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-045-20-001101
QUANTITY
800-V3-045-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-045-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-045-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions45
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-045-20-001101
Related Links800-V3-045, 800-V3-045-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-045-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-045-20-001101
CONN HEADER 41POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL MEDIA PLAYER BF527 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 200MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
EARTH LEAKAGE RELAY datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.281A SOT883 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf