Preci-Dip 800-V3-059-30-001101
800-V3-059-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-059-30-001101
Brief Description
CONN HDR 59POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-059-30-001101.pdf
Availability of 800-V3-059-30-001101
QUANTITY
800-V3-059-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-059-30-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-059-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions59
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-059-30-001101
Related Links800-V3-059, 800-V3-059-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-059-30-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-059-30-001101
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 3.0A 6V CHIP 2920 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ENCLOSURE SIDES datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 3W 2512 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 129MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MOD SURGE PROT 120V IN-LINE CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf