Preci-Dip 800-V3-059-30-001101
800-V3-059-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-059-30-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 59POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-059-30-001101.pdf
Availability of 800-V3-059-30-001101
QUANTITY
800-V3-059-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-059-30-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-059-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions59
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-059-30-001101
Related Links800-V3-059, 800-V3-059-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-059-30-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-059-30-001101
CABLE ASSEMBLY MDMV SERIES 1' datasheet.pdf
IC DCP QUAD 100K 256TP 24SOIC datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
REMOVAL TOOL FOR SINGLE MODULES datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
KIT ARDUINO LITTLE WIRE ATTINY85 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 28G STANDARD 8SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR INV 800V 195A TO-93 datasheet.pdf