Preci-Dip 800-V3-060-20-001101
800-V3-060-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-060-20-001101
Brief Description
CONN HDR 60POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-060-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-060-20-001101
QUANTITY
800-V3-060-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-060-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-060-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-060-20-001101
Related Links800-V3-060, 800-V3-060-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-060-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-060-20-001101
CONN FLANGED SPADE #6 18-22AWG datasheet.pdf
LCD TFT 17" 1280X1024 SXGA datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 13A HLD T/R datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E 3' datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS R/A HM-ZD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf