Preci-Dip 802-V3-018-12-002101
802-V3-018-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-018-12-002101
Brief Description
CONN HDR 18POS 0.100 T/H
Datasheet Download
802-V3-018-12-002101.pdf
Availability of 802-V3-018-12-002101
QUANTITY
802-V3-018-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-018-12-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-018-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package200
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-018-12-002101
Related Links802-V3-018, 802-V3-018-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-018-12-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-018-12-002101
TERM BLOCK HDR 8POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 28QSOP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PMR40 TRANSITION FITTING datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.9A 42.3 MOHM datasheet.pdf