Preci-Dip 802-V3-020-22-002101
802-V3-020-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-020-22-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 20POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-020-22-002101.pdf
Availability of 802-V3-020-22-002101
QUANTITY
802-V3-020-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-020-22-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-020-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-020-22-002101
Related Links802-V3-020, 802-V3-020-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-020-22-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-020-22-002101
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RESONATOR CER 12.00MHZ SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL PREC 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 430MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
IP CORE DYNAM ENCODER SC/M datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf