Preci-Dip 802-V3-020-6B-002101
802-V3-020-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-020-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 20POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
802-V3-020-6B-002101.pdf
Availability of 802-V3-020-6B-002101
QUANTITY
802-V3-020-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-020-6B-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-020-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package110
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-020-6B-002101
Related Links802-V3-020, 802-V3-020-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-020-6B-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-020-6B-002101
IC ISOMODEM LINE-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SMT datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 150MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED T1-3/4 RED 635NM VAR HT datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 6POS W/PINS datasheet.pdf