Preci-Dip 802-V3-050-20-001101
802-V3-050-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-050-20-001101
Brief Description
CONN HDR 50POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-050-20-001101.pdf
Availability of 802-V3-050-20-001101
QUANTITY
802-V3-050-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-050-20-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-050-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package128
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-050-20-001101
Related Links802-V3-050, 802-V3-050-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-050-20-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-050-20-001101
VARISTOR 275V 4.5KA DISC 16MM datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 9V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 5DECK NONSH 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf