Preci-Dip 804-V3-018-22-002101
804-V3-018-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-018-22-002101
Brief Description
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A
Datasheet Download
804-V3-018-22-002101.pdf
Availability of 804-V3-018-22-002101
QUANTITY
804-V3-018-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-018-22-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-018-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package160
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-018-22-002101
Related Links804-V3-018, 804-V3-018-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-018-22-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-018-22-002101
DIODE GEN PURP 100V 200MA SC70-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC RF FRONT END 2.4GHZ 16VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
TUCK IN WRAP STRIP datasheet.pdf
EVAL BOARD datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf