Preci-Dip 804-V3-057-6B-002101
804-V3-057-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-057-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 57POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
804-V3-057-6B-002101.pdf
Availability of 804-V3-057-6B-002101
QUANTITY
804-V3-057-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-057-6B-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-057-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions57
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-057-6B-002101
Related Links804-V3-057, 804-V3-057-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-057-6B-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-057-6B-002101
VOLT DETECT IC CMOS 2.4V TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL SCHMT TRG 8ULLGA datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 5 15-19MM YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf