Preci-Dip 804-V3-096-22-002101
804-V3-096-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-096-22-002101
Brief Description
CONN HDR 96POS 2.54MM T/H R/A
Datasheet Download
804-V3-096-22-002101.pdf
Availability of 804-V3-096-22-002101
QUANTITY
804-V3-096-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-096-22-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-096-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-096-22-002101
Related Links804-V3-096, 804-V3-096-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-096-22-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-096-22-002101
AC/DC CONVERTER 24V 5V 110W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
CONN HEADR 34POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5V 15V datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER TTL TO RS232 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1200V 17A SP3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 320W datasheet.pdf