Rubycon 80ZLJ1000M18X35.5
80ZLJ1000M18X35.5 picture photo
Mfg. Part Number
80ZLJ1000M18X35.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
80ZLJ1000M18X35.5.pdf
Availability of 80ZLJ1000M18X35.5
QUANTITY
80ZLJ1000M18X35.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 80ZLJ1000M18X35.5
Internal Part NumberEIS-80ZLJ1000M18X35.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.106A @ 120Hz
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80ZLJ1000M18X35.5
Related Links80ZLJ100, 80ZLJ1000M18X35.5 Datasheet, Rubycon Distributor
80ZLJ1000M18X35.5 Details Description
Related parts for 80ZLJ1000M18X35.5
HEADER OPEN TURR 3LVL.400 28POS datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
RES 32.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf