| Internal Part Number | EIS-810KMV30Q | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 800 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 6A (AC), 7A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Plunger for Cap | |
| Color - Actuator/Cap | White | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |