Preci-Dip 811-S1-036-10-015101
811-S1-036-10-015101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-036-10-015101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 36POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-036-10-015101.pdf
Availability of 811-S1-036-10-015101
QUANTITY
811-S1-036-10-015101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-036-10-015101
Internal Part NumberEIS-811-S1-036-10-015101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts36
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-036-10-015101
Related Links811-S1-036, 811-S1-036-10-015101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-036-10-015101 Details Description
Related parts for 811-S1-036-10-015101
RES SMD 11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2.3A (Switch) Backlight 16-QFN (4x4) datasheet.pdf
ADAPTER FLASH MEM DIP40/BGA64 datasheet.pdf
CONN RECEPT PCB 4POS GOLD PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf