Preci-Dip 811-S1-048-10-014101
811-S1-048-10-014101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-048-10-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 48POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-048-10-014101.pdf
Availability of 811-S1-048-10-014101
QUANTITY
811-S1-048-10-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-048-10-014101
Internal Part NumberEIS-811-S1-048-10-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts48
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-048-10-014101
Related Links811-S1-048, 811-S1-048-10-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-048-10-014101 Details Description
Related parts for 811-S1-048-10-014101
CONN HEADER 10POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 16SOIC datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
TAPE CIRCUIT PLATING 12"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 345MA 1.25 OHM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.51A 160 MOHM datasheet.pdf