Preci-Dip 811-S1-055-10-016101
811-S1-055-10-016101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-055-10-016101
Brief Description
CONN SPRING LOAD 55POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-055-10-016101.pdf
Availability of 811-S1-055-10-016101
QUANTITY
811-S1-055-10-016101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-055-10-016101
Internal Part NumberEIS-811-S1-055-10-016101
Connector TypePiston
Number of Contacts55
Pitch0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-055-10-016101
Related Links811-S1-055, 811-S1-055-10-016101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-055-10-016101 Details Description
Related parts for 811-S1-055-10-016101
DIP SWITCH 10POS EXTEND ACT 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A SC63 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TOOL MI-1 MULTI-WIRE CHAMP datasheet.pdf
LAMP INCAND S-11 S.C. BAYONET datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 51POS R/A 0.5MM datasheet.pdf