Preci-Dip 811-S1-055-10-017101
811-S1-055-10-017101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-055-10-017101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 55POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-055-10-017101.pdf
Availability of 811-S1-055-10-017101
QUANTITY
811-S1-055-10-017101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-055-10-017101
Internal Part NumberEIS-811-S1-055-10-017101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts55
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-055-10-017101
Related Links811-S1-055, 811-S1-055-10-017101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-055-10-017101 Details Description
Related parts for 811-S1-055-10-017101
IC DALLASTAT 100K 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 100UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
SENS 75PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
MODULE WIRELESS 2.4GHZ LRNG datasheet.pdf
RES 600 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf