Amphenol Aerospace Operations SJTP00RT-16-42PD
SJTP00RT-16-42PD picture photo
Mfg. Part Number
SJTP00RT-16-42PD
Brief Description
CONN RCPT 42POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJTP00RT-16-42PD.pdf
Availability of SJTP00RT-16-42PD
QUANTITY
SJTP00RT-16-42PD Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP00RT-16-42PD
Internal Part NumberEIS-SJTP00RT-16-42PD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP00RT-16-42PD
Related LinksSJTP00RT, SJTP00RT-16-42PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP00RT-16-42PD Details Description
Related parts for SJTP00RT-16-42PD
CAP FILM 0.024UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
8P HSG F/JUNIOR TIMER GRY datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
508 TB SPR PLU MIDDLE datasheet.pdf
CAP FILM 180UF 10% 1.5KVDC SCREW datasheet.pdf