Preci-Dip 811-S1-060-10-017101
811-S1-060-10-017101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-060-10-017101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 60POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-060-10-017101.pdf
Availability of 811-S1-060-10-017101
QUANTITY
811-S1-060-10-017101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-060-10-017101
Internal Part NumberEIS-811-S1-060-10-017101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts60
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-060-10-017101
Related Links811-S1-060, 811-S1-060-10-017101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-060-10-017101 Details Description
Related parts for 811-S1-060-10-017101
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 291MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf