3M 81100-560203-RB
81100-560203-RB picture photo
Mfg. Part Number
81100-560203-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 100POS R/A LONG T/H
Datasheet Download
81100-560203-RB.pdf
Availability of 81100-560203-RB
QUANTITY
81100-560203-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 81100-560203-RB
Internal Part NumberEIS-81100-560203-RB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series810
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.140" (3.56mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81100-560203-RB
Related Links81100-5, 81100-560203-RB Datasheet, 3M Distributor
81100-560203-RB Details Description
Related parts for 81100-560203-RB
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES 3.47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf