C&K Components 8121J81ZGE22
8121J81ZGE22 picture photo
Mfg. Part Number
8121J81ZGE22
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121J81ZGE22.pdf
Availability of 8121J81ZGE22
QUANTITY
8121J81ZGE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121J81ZGE22
Internal Part NumberEIS-8121J81ZGE22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
3D Model812xJ81ZxEx2.stp812xJ81ZxEx2.pdf
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series8020
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121J81ZGE22
Related Links8121J8, 8121J81ZGE22 Datasheet, C&K Components Distributor
8121J81ZGE22 Details Description
Related parts for 8121J81ZGE22
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
TXRX BIDIRECT LV 5V I/O 20SOIC datasheet.pdf
LED YLW DIFF 7.3X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
LITTEL PLUG M642/3-2 datasheet.pdf
TOOL CRIMPING DIE FOR RJ22 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf