C&K Components 8121SHZGI
8121SHZGI picture photo
Mfg. Part Number
8121SHZGI
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121SHZGI.pdf
Availability of 8121SHZGI
QUANTITY
8121SHZGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121SHZGI
Internal Part NumberEIS-8121SHZGI
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121SHZGI
Related Links8121, 8121SHZGI Datasheet, C&K Components Distributor
8121SHZGI Details Description
Related parts for 8121SHZGI
CONN HEADER RTANG 7POS .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 24V datasheet.pdf