Bourns Inc. 81C1A-E28-A15L
81C1A-E28-A15L picture photo
Mfg. Part Number
81C1A-E28-A15L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
81C1A-E28-A15L.pdf
Availability of 81C1A-E28-A15L
QUANTITY
81C1A-E28-A15L Order Process
Ship out your order
Specifications of 81C1A-E28-A15L
Internal Part NumberEIS-81C1A-E28-A15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information81 L Cerment (Single Cup) Material Declaration
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series81
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81C1A-E28-A15L
Related Links81C1A-E, 81C1A-E28-A15L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
81C1A-E28-A15L Details Description
Related parts for 81C1A-E28-A15L
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 900MA 540 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/3.5 MC datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
RF MICRO-SWITCH PCB JACK, THROUG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf