Vishay Semiconductor/Diodes Division 81CNQ045ASL
81CNQ045ASL picture photo
Mfg. Part Number
81CNQ045ASL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D618SL
Datasheet Download
81CNQ045ASL.pdf
Availability of 81CNQ045ASL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
81CNQ045ASL Order Process
Ship out your order
Specifications of 81CNQ045ASL
Internal Part NumberEIS-81CNQ045ASL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If740mV @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 45V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseD-61-8-SL
Supplier Device PackageD-61-8-SL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81CNQ045ASL
Related Links81CNQ, 81CNQ045ASL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
81CNQ045ASL Details Description
Related parts for 81CNQ045ASL
IC DRIVER MOSFET 9A LS TO220-5 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 15W TERMINAL datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC50B/AE50M/ASC50B datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 40 OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf