C&K Components 8221MHCGE
8221MHCGE picture photo
Mfg. Part Number
8221MHCGE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V
Datasheet Download
8221MHCGE.pdf
Availability of 8221MHCGE
QUANTITY
8221MHCGE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8221MHCGE
Internal Part NumberEIS-8221MHCGE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series8020
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8221MHCGE
Related Links8221, 8221MHCGE Datasheet, C&K Components Distributor
8221MHCGE Details Description
Related parts for 8221MHCGE
MAGNET PC MNT SUB MINI FOR 59045 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 144-BGA datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.2V 6SON datasheet.pdf
SW SIDE-ROTRY W/ROLL ADJ 120V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 672UBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf